Bezobalové nakupování

Poslední dobou si dost často všímám, jak je lidem okolo vše jedno. Myslí jen na sebe, svoji pohodlnost a okolní svět berou tak nějak automaticky. Já už to nějaký čas nedávám.

Ano, taky myslím na sebe a svoje pohodlí, nejsem dokonalá, ale snažím se najít způsob, jak to spojit. Když beru, chci to i vracet.

Vzpomínám si na dětství, moji rodiče a jejich generace (a generace před samo sebou) to neměla nijak jednoduché. Naše generace už má ledacos usnadněné. Bohužel tento pokrok sebou nese i špatné vynálezy.

Teď hlavně poukazuji na odpad. Tvoříme ho ve velkém. Dřív neexistovali žádné igelitky, jednorázové pytlíky, ba dokonce vložky, plínky apod. Dnes to považuje každý jako samozřejmost a málo komu se chce něco měnit. Já, když jdu nakoupit, tak už koukám na všechno v regálech s jiným úhlem pohledu. Občas nevybírám ani podle ceny a občas ani kvality, ale podle obalu. A teď nemyslím, jak se mi ten obal líbí, ale jaký z toho bude odpad.

Proto už mám pravidelně v kabelce či tašce svoje eko pytlíky na ovoce a zeleninu. Do obchodu nejdu bez své vlastní tašky, či síťovky. Ale co s těmi ostatními produkty, které do pytlíku nestrčím?

Díky bohu, že u nás na Kladně už otevřeli bezobalový obchod, do kterého můžete přijít se svými vlastními dózami a odejít s plnou taškou dobrot a bez zbytečných plastů apod. Jmenuje se Vyváženo, odkaz zde. Doporučuji, určitě ho navštivte, nejlépe přes oběd a spojte nákup s veganským obědem v Líné řepě, který je součástí obchodu 😉 Jediný problém je, že musíte mít silné ruce, nebo nakupovat v malém, abyste to zvládli odnést. Parkování v okolí je trošku složitější, ale kdo hledá způsoby, důvody ho neodradí.

Ale pokud jste líní, nebo chabrus na záda a máte velkou spotřebu jako já, mám pro Vás dobrou zprávu. Na Rohliku, což je internetový obchod s dovážkou potravin až k Vám domů (pokud ještě někdo neznáte 😉 ), mají novou sekci Otoč obal, kde máte na výběr mnoho produktů ve vratných obalech. Což mi udělalo naprostou radost. Kromě toho, že nemusíte řešit nákup nových obalů, Vám vše přivezou až do domu. Takže si neodděláte záda jako já a nemusíte tahat nákup v plastových/papírových sáčkách.

Ale jak říkám, nejsem dokonalá, nabídka bezobalových potravin ještě není tak široká, takže se člověk občas nevyhne a nějaký ten produkt prostě musí koupit, ale každý malý krok tímto směrem, je ten správný, no ne?

Prosím, zkuste nad tím také zapřemýšlet a nebuďte sobečtí, nemyslete jen na sebe. Vraťme se k udržitelnosti a pomozme naší krásné přírodě. Přestaňme ji ničit 🙂 Moc Vám za to děkuji 😉

Komentáře